Radzimy jak Leczyć zęby skuteczniej - Dla dentystów

Gabinet stomatologiczny Zabrze

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja jest jedną z obszerniejszych specjalizacji stomatologicznych, a centrum jej zainteresowań stanowi profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwego kształtu zgryzu zar

Radzimy jak Leczyć zęby skuteczniej - Dla dentystów Gabinet stomatologiczny Zabrze
ówno u dzieci, jak i dorosłych. Przeprowadzanie leczenia ortodontycznego nie dotyczy więc tylko dzieci i młodzieży, ponieważ dorośli także mogą skorzystać z aparatu ortodontycznego w celu skorygowania zgryzu. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym jest często nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne najczęściej jest przeprowadzane za pomocą specjalnego aparatu wykonywanego dla indywidualnego klienta. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe, czyli takie, których nie można wyjąć, lub wkładane na jakiś czas. Ortodoncja poza przywróceniem odpowiednich warunków zgryzu posiada także cele estetyczne, ponieważ pozwala wyrównać zęby w jamie ustnej. Gabinet stomatologiczny specjalizujący się w świadczeniu usług z zakresu ortodoncji bywa nazywany gabinetem ortodontycznym.


Chirurgia stomatologiczna jako specjalizacja stomatologii

Stomatologia jest na tyle obszerną dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji zajmujących się wykonywaniem określonych zabiegów dentystycznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest chirurgia stomatologiczna. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz jej okolic, a sama specjalizacja pochodzi z pogranicza dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym w ramach chirurgii stomatologicznej to usuwanie zęba, ewakuacja ropnia oraz montowanie implantów. Chirurgia stomatologiczna stanowi szeroki oraz istotny dział stomatologii, zajmujący się wykonywaniem zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej oraz w okolicach twarzoczaszki. Można wyróżnić wiele zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalności. Dentysta zajmujący się wykonywaniem zabiegów chirurgicznych musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Najczęściej wykonywanymi zabiegami w ramach chirurgii stomatologicznej są ekstrakcja zęba, leczenie ropni oraz odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku.


Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genetyczne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.


Skąd pochodzi nazwa stomatologii

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.



© 2019 http://dla-dentystow.1.bialowieza.pl/